historia klubu
Historia Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Andrychowie
Przemiany ustrojowe po roku 1989 nie sprzyjały rozwojowi klubu. Istniało wprawdzie pięć sekcji sportowych, w tym sekcja piłki siatkowej lecz zaniechano szkolenia w najmłodszych kategoriach wiekowych z powodu trudności finansowych. Właśnie w takiej atmosferze we wrześniu 1994 r. z inicjatywy byłych zawodników "Beskidu" oraz sympatyków piłki siatkowej założono Międzyszkolny Klub Sportowy (MKS) Andrychów. Powstał on jako alternatywa dla działalności piłki siatkowej KS "Beskid". Celem działalności MKS było szkolenie dzieci i młodzieży szkolnej w siatkówce. Głównymi założycielami klubu byli m.in. Zbigniew Marek, Janusz Wiewióra, Ireneusz Górski, Krzysztof Kubień i Grzegorz Gacek.
Sezon 1994/95 - Na początku swojej działalności MKS Andrychów rozpoczął szkolenie w grupach młodziczek i młodzików oraz w kategorii wczesnego szkolenia, tj. klas od IV – V uczniów ze szkół podstawowych z terenu Andrychowa. Do rozgrywek, prowadzonych przez OZPS Bielsko-Biała zgłoszono drużyny młodziczek i młodzików. Zespół młodziczek trenowany przez Jana Zarembę zdobył tytuł mistrza województwa. Natomiast drużyna młodzików prowadzona przez Grzegorza Gacka zajęła w tych rozgrywkach II miejsce. Spośród zawodników MKS wybrano na reprezentantów województwa trzech siatkarzy: T. Patka, K. Mireckiego, M. Korygę. Kadra trenerów na pierwszy sezon: Ireneusz Górski, Aleksander Malinka, Kazimierz Ptaszek, Tomasz Rupik, Jan Zaremba.
Sezon 1995/96 - zakres działalności klubu został poszerzony o następne grupy wczesnej specjalizacji oraz o drużyny juniorek i juniorów młodszych. Do rozgrywek ligowych zgłoszono wówczas 4 drużyny: młodziczki – trener A. Malinka (II miejsce), młodzicy – trener T. Rupik (IV miejsce), juniorki młodsze – trener J. Zaremba (II miejsce), juniorzy młodsi – trener T. Rupik (IV miejsce). Szkoleniem objęto 100 dzieci. Drużyny uczestniczyły również w wielu turniejach organizowanych przez bielski OZPS.
Sezon 1996/97 – Drużynę juniorów młodszych postanowiono zgłosić do ligi wojewódzkiej seniorów, w której nie zanotowano sukcesów. Stąd też drużyna /18 zawodników/ rozpoczęła szkolenie od obozu sportowego. W rozgrywkach ligowych w swojej kategorii zespół zajął II miejsce. W turniejach dwukrotnie I miejsce. Drużyna młodzików uplasowała się na II miejscu w województwie. Druga lokata premiowana była udziałem w turnieju półfinałowym makroregionu śląskiego. W zawodach, które odbyły się w Nysie , młodzicy MKS zajęli III miejsce. W turnieju 70-lecia BBTS Bielsko-Biała klub zajął wysokie 2. miejsce na startujących 10 drużyn. Młodziczki zakończyły swoje rozgrywki na IV miejscu.
Sezon 1997/98 - Nowy sezon inaugurowano meczami aż w 4 drużynach żeńskich w różnych kategoriach (młodziczki, juniorki młodsze, juniorki starsze oraz IV liga kobiet). W rozgrywkach uczestniczyły także zespoły juniorów starszych, młodszych i IV liga seniorów.
Sezon 1998/99 – Drużyna seniorek odniosła sukces w postaci awansu do III ligi kobiet. . W drużynach chłopców zanotowano wówczas następujące wyniki: juniorzy starsi – II miejsce, juniorzy młodsi – III miejsce, seniorzy IV liga – II miejsce.
Sezon 1999/2000 – Wraz z reformą administracyjną drużyny MKS-u brały udział w szerszej rywalizacji. Wyniki rozegranych meczów umożliwiły zajęcie następujących lokat : IV liga seniorów – III miejsce, juniorzy starsi – III miejsce, juniorzy młodsi – IV miejsce, młodzicy – III miejsce.
Rok 2000 - przełomowy momentem w działalności MKS Andrychów. Podpisano porozumienie z kuratorem KS "Beskid" - Andrzejem Nowakowskim, na mocy którego MKS przejął sekcję piłki siatkowej od likwidowanego klubu. Dzięki temu uratowana została jedyna sekcja wyczynowa na terenie miasta, a nawet Powiatu Wadowickiego, która brała udział w rozgrywkach drugoligowych w grach zespołowych. Ustalono następujący skład zespołu MKS Andrychów:
1. Krzysztof Stysło
2. Maciej Gruszka
3. Łukasz Kolber
4. Roman Socha
5. Piotr Kusina
6. Aleksander Wacław
7. Sławomir Pietrzyk
8. Łukasz Wołek
9. Jan Papszun
10. Piotr Trojak
11. Dominik Wróbel
12. Maciej Fijałek
13. Roman Rupik
14. Łukasz Fijałek
Sezon 2000/2001 - W sezonie 2000/2001 głównym celem MKS – u było utrzymanie się w II lidze . Drużyna pod kierunkiem trenera Grzegorza Gacka ów cel zrealizowała z nawiązką. Zespół znalazł się o krok od kolejnego awansu. Przegrał jednak mecze play – off z AZS Opole stosunkiem 2:3. Juniorzy starsi pod wodzą również G. Gacka dotarli do półfinałów mistrzostw Polski. Szkoleniem było objętych 180 osób.
Skład zespołu seniorów:
1.Roman Rupik – kapitan
2. Maciej Gruszka
3.Jan Papszun
4.Sławomir Pietrzyk
5.Piotr Kwak
6.Roman Socha
7.Maciej Fijałek
8.Łukasz Wołek
9.Wacław Aleksander
10.Łukasz Kolber
11.Dominik Wróbel
12.Krzysztof Stysło
13.Piotr Trojak
14.Piotr Kusina
15.Michał Gacek
I trener – Grzegorz Gacek
II trener – Roman Rupik
kierownik drużyny – Władysław Choiński.
Sezon 2001/2002 - Drużyna męska awansowała do I ligi serii B. Drużyna młodzików dotarła do finałów mistrzostw Polski, a zespół młodziczek uczestniczył w rozgrywkach półfinałowych. Drużynie kobiet zabrakło dosłownie 1 seta do awansu ligowego.
Skład męskiej drużyny:
1.Roman Rupik – libero
2. Szymon Kostecki
3.Jan Papszun
4.Sławomir Pietrzyk – kapitan
5.Marek Kucharski
6.Sławomir Węgler
7.Maciej Fijałek
8.Łukasz Wołek
9.Wacław Aleksander
10.Marcin Witoszek
11.Bogusław Matusiak
12.Krzysztof Stysło
13.Łukasz Fijałek
14.Piotr Kusina
I trener – Grzegorz Gacek
II trener – Roman Rupik
kierownik drużyny – Kazimierz Stysło.
Sezon 2002/2003 - Szkoleniem zostało objętych 161 osób. W każdym tygodniu trenowano łącznie 30 godzin. Był to udany sezon przede wszystkim za sprawą siatkarek. Drużyna kobiet wywalczyła awans do II ligi. Osiągnięcia swoje powtórzyły też młodsze drużyny – juniorzy młodsi dotarli do finałów mistrzostw Polski, a młodzicy zmagali się w rozgrywkach ćwierćfinałowych . Nie udało się natomiast utrzymać I ligi serii B mężczyzn. W związku z wycofaniem się sponsora strategicznego – firmy Budomat. Drużyna zakończyła rozgrywki na przedostatnim miejscu i spadła do II ligi. Osiągnięcia swoje powtórzyły też młodsze drużyny – juniorzy młodsi dotarli do finałów mistrzostw Polski, a młodzicy zmagali się w rozgrywkach ćwierćfinałowych .
Nie udało się natomiast utrzymać I ligi serii B mężczyzn. Drużyna zakończyła rozgrywki na przedostatnim miejscu i spadła do II ligi. Warto nadmienić, iż hala sportowa została przekazana klubowi, dzięki czemu wszystkie drużyny mogą trenować na jednej sali.
Skład drużyny kobiecej:
1. Beata Książek – kapitan
2. Izabela Targosz
3. Agata Koziołek
4. Marta Szostok
5. Klaudia Góral
6. Katarzyna Sarlej
7. Alicja Zaloudik
8. Marika Kryń
9. Iwona Karkoszka
10. Marta Sordyl
11. Małgorzata Świerczyńska
12. Dorota Dorcz
13. Aneta Pękala
14. Katarzyna Żyła
I trener – Jan Zaremba
II trener – Roman Rupik.
Sezon 2003/2004 - juniorzy młodsi po wygraniu ćwierćfinałowego turnieju w Krośnie awansowali do półfinału MP. Tam wygrali zaledwie jedno spotkanie i zajęli 3. miejsce. Natomiast juniorki młodsze zajęły 3. pozycję w ćwierćfinale w Andrychowie i nie awansowały dalej. Do Mistrzostw Polski z rozgrywek regionalnych awansowali jeszcze młodzicy. Po zajęciu 1. miejsca w Andrychowie nie sprostali w półfinale rywalom takim jak Chemik Bydgoszcz, Wola Warszawa czy Jastrzębie Borynia. Drużyna seniorów zajęła 4. miejsce w swoich rozgrywkach, natomiast seniorki 6. pozycję.
Sezon 2004/2005 - juniorzy starsi zaszli "tylko" do półfinału MP, zajmując w turnieju w Ropczycach 3. miejsce. Sezon okazał sie szczęśliwy dla juniorek starszych, które, po wygraniu turnieju w Andrychowie i zajęciu 2. miejsca w Pile, awansowały do turnieju finałowego, zajmując, ostatnie 8. miejsce. Juniorzy młodsi po zajęciu 2. miejsca w ćwierćfinale w Andrychowie, polegli na turnieju półfinałowym w Częstochowie zajmując 3. miejsce. Seniorki zajęły w swojej grupie 3. pozycję przed MOSiR Mysłowice i UMKS Łańcut. Seniorzy ledwo co uniknęli spadku – zajmując 6. pozycję.
Sezon 2005/2006 - tym razem juniorzy awansowali do finału Mistrzostw Polski. Zajęli tam 7. pozycję. Ich następcy - juniorzy młodsi zajmując 2. miejsce w turnieju ćwierćfinałowym w Bełchatowie awansowali do półfinału, w którym przegrywając wszystkie spotkania zajęli 4. pozycję. Seniorki zajmując 1. miejsce w grupie IV ulegli AZS Białystok 3:0, a seniorzy zajęli 3. miejsce.
Sezon 2006/2007- juniorzy starsi dotarli do półfinału MP, gdzie trafili na drużyny mające zawodników w PLS - Delic Pol Czestochowa i AZS Olsztyn. Zajęli tam 3. miejsce. Juniorzy młodsi swoją przygodę z Mistrzostwami Polski zakończyli na ćwierćfinałowym turnieju w Ostrowcu Świętokrzyskim zajmując 4. pozycję. Seniorki po raz kolejny znalazły się o krok od awansu - tym razem przegrywając z Budowlanymi Toruń dwa razy u siebie po 3:2 (sensacyjne 24:20 w pierwszym meczu) i 3:1 na wyjeździe. Seniorzy uniknęli spadku do III ligi pokonując Okocimskie Brzesko (3:1 w trzech meczach) i Czarnych Pruszcz Gdański (3:0 i 3:1).
Sezon 2007/2008 - Z powodu braku rywalizacji w składzie w II ligowej drużynie seniorów, zarząd postanowił sprzedać miejsce AZS Politechnice Krakowskiej i od tej pory mężczyźni będą grać w IV lidze pod wodzą Macieja Gruszki. Młodzi seniorzy, będąc faworytami IV ligi po przegraniu zaledwie trzech spotkań awansowali do III ligi.W drużynie seniorek też zaszły zmiany. Na ławce trenerskiej pierwszym trenerem został Piotr Targosz, a jego asystentem Roman Rupik. Dotychczasowy drugi trener - Jan Zaremba został trenerem juniorek. Na wypożyczenie ściągnięto dwie Magdy z Bielska - Jabłońską i Hawryłę. Trener Targosz za cel wziął sobie awans do finału II ligi. Cel ten wypełnił z nawiązką - wprowadzając historycznie MKS Andrychów do I ligi! Do ćwierćfinałów MP awansowali juniorzy starsi i młodzicy. Dla tych pierwszych za dobre były drużyny Błękitnych Ropczyce (2:3) i Wifamy Łódź (2:3). Natomiast młodzicy przegrali z drużynami Wifamy Łódź i Resovii Rzeszów. Pozostałe drużyny nie wyszły z województwa.
Skład drużyny kobiecej:
1. Beata Książek - kapitan
2. Katarzyna Gwoździewicz
3. Marta Szostok – libero
4. Małgorzata Świerczyńska
5. Anna Targosz
6. Magdalena Hawryła
7. Agata Koziołek
8. Anna Byrska
9. Iwona Karkoszka
10. Katarzyna Sarlej
11. Magdalena Jabłońska
12. Dorota Dorcz
I trener – Piotr Targosz
II trener – Roman Rupik.
Skład drużyny męskiej:
1. Aleksander Karkoszka – kapitan
2. Karol Gawina
3. Paweł Puchała
4. Damian Gołuszka
5. Damian Ogórek
6. Bartłomiej Jamróz
7. Przemysław Kuźma
8. Piotr Munik
9. Mateusz Polak
10. Szymon Dyrlaga
11. Arkadiusz Sordyl
12. Wojciech Sordyl
13. Jakub Gumoś
trener – Maciej Gruszka
Sezon 2008/2009 - Z przyczyn finansowych zarząd klubu wycofał drużynę seniorek z I ligi, natomiast utrzymano zespół drugoligowy. Odeszły cztery zawodniczki - Anna Targosz, Magda Jabłońska, Magda Hawryła i Katarzyna Sarlej. Z przyczyn zdrowotnych z trenowania dziewczyn zrezygnował Piotr Targosz. Seniorki osłabione w stosunku do poprzedniego sezonu, zajęły 7. miejsce pokonując w play-out drużynę Galicjanki Stary Sącz (dwa zwycięstwa po 3:0). Seniorzy natomiast uplasowali się, „dzięki” reorganizacji, również na 7. pozycji. Po raz kolejny do ćwierćfinałów MP awansowali juniorzy starsi. Jednak w Bełchatowie zajęli 3. miejsce. Druga drużyna juniorów starszych zajęła 7. miejsce w województwie. Juniorki młodsze natomiast uplasowały się na 15. pozycji w województwie. Juniorzy młodsi Tomasza Rupika w finale wojewódzkim zajęli 3. miejsce, a Andrzeja Kojdra 8. pozycję. Młodziczki natomiast uplasowały się kolejno na 10. i 21. pozycji, a młodzicy zajęli 3. i 8. miejsce. Klub szkoli łącznie 250 osób.
Sezon 2009/2010 – Z powodu wycofania się wszystkich seniorek, drużynę kobiet zgłoszono do III ligi, gdzie będą grać juniorki pod wodzą Piotra Trojaka. Do ligi wojewódzkiej zostało zgłoszonych obecnie 8 zespołów w tym 2 drużyny seniorskie (III liga kobiet i mężczyzn). Seniorki utrzymały się w w III lidze kobiet (zwycięstwo w turnieju barażowym), natomiast seniorzy Tomasza Rupika zajęli bezpieczną 9. Pozycję. Żadnej drużynie młodzieżowej nie udało się awansować co najmniej do finałów Mistrzostw Polski.
Do 2003 roku młodzież szkolono w salach gimnastycznych miejscowych szkół – SP 4 i SP 5. W miarę upływu czasu i pierwszych sukcesów Centrum Kultury i Wypoczynku udostępniło na kilka godzin w tygodniu halę sportową. Obecnie / od 2003 roku/ obiekt ten wraz z hotelem został przekazany MKS i jest przez klub administrowany .
Od 15. lat nieprzerwanie z klubem są: Zbigniew Marek i Ireneusz Górski, którzy są z klubem na dobre i na złe.
Podsumowując działalność sportową Międzyszkolnego Klubu Sportowego Andrychów w okresie piętnastolecia należy stwierdzić, że piłka siatkowa rozwijała się dość dynamicznie. Podstawą jej rozwoju stanowiło zaangażowanie działaczy, oparcie w sponsorach oraz zapotrzebowanie społeczne. Okazało się, że w tak małym ośrodku poziom sportowy drużyn MKS na tle regionu jest wysoki, na tle drużyn krajowych średni. Pozostaje nadzieja , iż ciągłość prawidłowego szkolenia wpłynie na dalszy rozwój i sukcesy sportowe andrychowian.
Opracował: Mateusz Utrata (www.siatkowka-andrychow.pl).
Informacje pochodzą z:
- publikacja Danuty Stysło „Rozwój sekcji piłki siatkowej w Międzyszkolnym Klubie Sportowym MKS Andrychów w latach 1994 – 2004;
- protokoły meczowe;
- broszury informacyjne MKS-u Andrychów;
sprawozdania z działalności klubu (lata 2003-2009).
replique montre suisse